My Eco Friend

My Eco Friend

Okulumuz İstek Kuşadası Okulları’nın kuruculuğunu üstlendiği, İngilizce öğretmenimiz Eda Demir tarafından başlatılan üç ay sürecek olan projemiz “My Eco-Friend” Mart ayı itibariyle başlamıştır. İspanyol ortağımız Cristina Bruno ile CEIP Torrefiel’de eğitim gören 9-10 yaş arasındaki öğrenciler ile okulumuzun 3.sınıf kademesindeki gönüllü öğrencilerimiz, geri dönüşüm üzerine olan projemizde çevre dostu olmayı ve geri dönüşümün önemini kavrayarak çeşitli etkinler tamamlayacaklar.

“Çevre dostu” kelimesi çevreye zarar vermeyen anlamına gelir. Geri dönüşüm, çevre dostu olmanın en önemli yönlerinden biridir. Örneğin, insanlar geri dönüşüm yaptıklarında, daha az ağaç keserek ve daha az hayvana zarar vererek doğaya verilen zararı azaltırlar. Ayrıca geri dönüşüm, iklim değişikliği için tehdit oluşturan karbondioksit emisyonunun azaltılmasına yardımcı olur. Bu nedenle, öğrencileri çocukluktan itibaren geri dönüşümün faydaları konusunda eğitmek, çevreci olma konusunda farkındalık yaratmak ve alışkanlıklar oluşturmak için hayati önem taşımaktadır.

Okullar, öğrenci ve öğretmenlerin zamanlarının çoğunu birlikte geçirdikleri sosyal ve eğitici yerler olduğundan, geri dönüşüm projelerini uygulamak, farklı yaşlardaki insan kitlelerine ulaşmak için faydalıdır. Öğrencilerimizin ortak dili İngilizce olan bir projede yer alması ve yabancı arkadaşlarıyla da aynı amaç içerisinde doğayı koruma ve geri dönüşüm faaliyetlerinde bulunması hem akademik hem de güçlü sosyal becerilerin kazanılmasını sağlayacaktır.

Projeye katılan tüm öğretmenlerimiz ve öğrencilerimize kolaylık ve başarılar dileriz.