FIRST LEGO LEAGUE TURNUVASI

FIRST LEGO LEAGUE TURNUVASI

Bilim Kahramanları Derneği, özgüven sahibi, sorgulayan, takım halinde toplumsal sorunlara çözümler üretebilen bir gençlik yetişmesi niyetiyle dünyada  80 ülkede yapılan FIRST® LEGO® League (FLL) etkinliğini Türkiye’de düzenlemektedir.  FLL etkinliği; tematik, bilimsel, süreç ve takım çalışması odaklı bir turnuvadır. Okulumuz öğrencilerinden oluşan RoboCoders takımımız FLL turnuvasına katılarak Öz değerler kategorisinde örnek takım ünvanı almıştır.

Bu süreçte takımlar Robot, Öz değerler, Proje kategorilerinde çalışmalar yapmışlardır. Çalışma süreçlerinde uzman kişilerle görüşüp bilgiler edinmişler, çeşitli kaynaklardan araştırmalar yapmışlardır. Robot Oyunu kategorisinde masa görevleri için LEGO parçaları ile çeşitli eklentiler tasarlayıp programlamışlardır. Proje çalışmalarında ise çeşitli kaynaklardan araştırmalarını yapıp tiyatro gösterisi olarak jürilere sunmuşlardır. Öz değerler kategorisinde ise öğle yemeklerini takım olarak yiyerek, teneffüslerde masa tenisi, voleybol gibi aktiviteler gerçekleştirerek takım olmanın önemini daha da iyi anlamışlardır.

FLL- İzmir Gezisi

FLL turnuvası hazırlık sürecinde RoboCoders takım ve koçlarımız İzmir Uzay Kampı, Oyuncak Müzesi ve Milli Kütüphaneye geziye gitmişlerdir. Uzay Kampında yetkili kişilere sorularını sorarak yeni bilgiler keşfetmişler, uzayın derinlikleri hakkında yeni bilgileri çeşitli simülasyon ve deneyler sayesinde öğrenmişlerdir. Oyuncak Müzesi’ndeki oyuncakların geçmiş yıllarda hangi ihtiyaçlara yönelik ve ne şekilde yapıldığı bilgilerini keşfederek edindikleri bilgileri kendi projelerinde uygulama yollarını aradılar. Milli Kütüphane’yi ziyaret ederek araştırma yapmanın temelini ve önemini kavradılar.

FLL- Ramada Hotel Öz değerler Kampı

FLL turnuvası hazırlık sürecinde bir hafta sonu Kuşadası Ramada Hotel sponsorluğunda FLL Öz değerler Kampı gerçekleştirilmiştir. Kamp süresi boyunca uzay teması ile ilgili proje çalışmaları gerçekleştirirken öz değerler çalışmaları ile de takım dinamiğini geliştiren oyun ve aktiviteler yaptılar. Takım üyeleri çeşitli takım oyunları oynayarak yardımlaşmayı, arkadaşça rekabeti en güzel şekilde hissettiler. RoboCoders takımı birbirleri ile ilgili anılarını, neleri sevip sevmediklerini birbirleri ile paylaşarak takım ruhlarını daha da güçlendirdiler.