Aydın Robotlarını Yarıştırıyor – Robot Kol Kategorisi

Aydın Robotlarını Yarıştırıyor – Robot Kol Kategorisi

Aydın’da gerçekleştirilen “Aydın Robotlarını Yarıştırıyor” etkinliğinde öğrencilerimiz Endüstriyel Robot Kol kategorisinde yer aldı. Bu kategoride öğrenciler endüstriyel robot kol tasarlayarak verilen görevi belirtilen süre içerisinde gerçekleştirmeye çalıştılar. Bu sene üç adet obje A alanından B alanına 5 dakika içinde taşınması görev olarak verildi.

Görevi gerçekleştirmek üzere 6 tam bağımsız eksene sahip akrilik gövdeli endüstriyel robot kolumuzu tasarladık. Tasarım sürecinde CAD ve CAM programlarından faydalanarak simülasyonlar oluşturduk. Oluşturduğumuz tasarımın gövdesini CNC tezgahımızda ürettik. İkinci aşamada verilen görevde taşınacak yüklere uygun tahrik mekanizmasını tasarladık. Eksenlere hareketi sağlayacak step ve servo motorları monte edip sürücü devrelerini tasarladık.

Robotumuzu tamamladıktan sonra gerekli hazırlıklarımızı yaparak etkinlik alanına gittik. Etkinlik alanında tasarımımız ile oldukça dikkat çekti. Dikkat çeken bu tasarımımız yarışma esnasında da küçük farklarla bize üçüncülük derecesini getirdi. Yarışma sonrasında en büyük başarımızın öğrencilerimizin yarışma biter bitmez bir sonraki yarışma için plan yapmaya başlamalarını görmek oldu. İstek Kuşadası Okulları olarak bilim ve teknolojiye verdiğimiz önemi her alanda yaşam tarzı haline getirerek öğrencilerimize aşılamaya, onları teşvik etmeye var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Öğrencilerimizin önümüzdeki yarışmalarda çok daha büyük başarılar elde edeceğine inanıyoruz.